Unit Rates Worksheet pdfs

Searching:
Download
Unit Rates Worksheet - Fast Download

Download Unit Rates Worksheet from our fatest mirror

Ratios and Unit Rates Worksheet Rate This! - Shmoop

8189 dl's @ 7729 KB/s

pdf
Ratios and Unit Rates Worksheet Rate This! - Shmoop

Ratios and Unit Rates Worksheet Rate This! The table below shows students’ reading preferences: Harry Potter 35 students Twilight 25 students Percy Jackson 40 students

http://www.shmoop.com/pre-algebra/handouts/ratios-percentages/ratios-and-unit-rates-questions.pdf

Date added: February 24, 2012 - Views: 455

pdf
Worksheet 1-3: Unit Rates- Comparisons - Weebly

Worksheet 1-3: Unit Rates- Comparisons 1. Find the unit rate for each situation. a) driving 180 km in 3 hours b) 54 hot dogs for 18 people c) 160 words typed in 4 m inutes

http://joplinalgebra.weebly.com/uploads/5/0/3/3/5033372/unit_rate_practice.pdf

Date added: November 25, 2012 - Views: 374

pdf
Name: Date Topic : Unit Rates- Worksheet 1 Determine the rate

Topic : Unit Rates- Worksheet 5 Determine the rate 1. A 16 kg bag of watermelon for $8 _____ per kg 2. 800 miles in 5 hours _____ miles per hour 3. Type 700 words in 10 minutes _____ words per minute 4. 500 jumps for 2 hours ...

http://www.mathworksheetsland.com/6/grade6-4-5pack.pdf

Date added: March 13, 2013 - Views: 4

pdf
ratios and unit rates 2 - Vista Charter Middle School

Ratios and Unit RatesWorksheet #2 At Duckie’s Gas ‘n’ Stuff, Gatorade Bags of Cathy’s Cat Cuisine come in is sold in 4 different sizes as shown four different weights, shown below:

http://www.vistacharterschool.org/apps/download/f5d2Rqwju9KYo6nG4YmDuI6Nfkh41twmPiEezVNQRREJWbbr.pdf/Ratios%20and%20Unit%20Rates%20Worksheet.pdf

Date added: February 5, 2014 - Views: 2

pdf
Unit Rates/Prices Worksheet - Slow and Steady Wins the Race!

Unit Rates/Prices Worksheet Jeff wants to buy a phone card for long-distance calls. He can buy a 200-minute card 1.) for $10.00 or a 300-minute card for $12.00. Which card is the better value? Show your work. Answer _____ Tyrone travels ...

http://arlingtonrobinson.weebly.com/uploads/3/9/3/2/3932951/unitrates-pricesworksheet.pdf

Date added: October 17, 2012 - Views: 217

pdf
Unit Rates and Ratios of Fractions Independent Practice Worksheet

Unit Rates and Ratios of Fractions - Independent Practice Worksheet Complete all the problems. Make sure to draw pictures to help you solve the problems. 1. ... Unit Rates and Ratios of Fractions Independent Practice Worksheet Author:

http://www.mathworksheetsland.com/7/1unitratios/ip.pdf

Date added: February 2, 2013 - Views: 98

pdf
Gr6-8 Savvy Shopping Unit Pricing Worksheet STUDENT VERSION

1 SAVVY SHOPPING Unit Pricing Worksheet Find the unit price for each item in the group. Which item offers the consumer the most product for his/her money?

http://www.tdbank.com/wowzone/lessons/Savvy_Shopping_unit_pricing_student(6-8).pdf

Date added: November 12, 2012 - Views: 125

pdf
Ratios and Unit Rates Worksheet Answer Key Rate This!

Ratios and Unit Rates Worksheet Answer Key Rate This! The table below shows students’ reading preferences: Harry Potter 35 students Twilight 25 students

http://www.shmoop.com/pre-algebra/handouts/ratios-percentages/ratios-and-unit-rates-answers.pdf

Date added: March 2, 2012 - Views: 169

pdf
P-7 Unit Rates - WWPS.org

P-7 Unit Rates Name _____ Per. ____ Algebra Finding unit Rates When the denominator of a rate is 1, we call the rate a unit rate.

http://resources.wwps.org/wwhs/pfretheim/PreAl%20worksheets/P-7%20Unit%20Rates.pdf

Date added: October 22, 2011 - Views: 154

pdf
Traditional Math Unit Cost Worksheet - Wikispaces

Answer Sheet for Traditional Math Unit Cost Worksheet 1. A set of tires for your car costs $435.00. What is the cost for 1 tire? Answer: $435.00 ÷ 4 = $108.75

http://maine-math-in-cte.wikispaces.com/file/view/CA_03_Unit_Cost_WS1.pdf

Date added: July 2, 2012 - Views: 484

pdf
Unit Rates and Ratios Worksheet #2

instructor Date WEB When finished, take time for questions and then move on to the individual work. Ratios and Proportions- Ratios and Unit Rates Questions

http://www.pkwy.k12.mo.us/homepage/kkoch/file/Unit%20Rates%20and%20Ratios%20Worksheet%20%232.pdf

Date added: April 19, 2014 - Views: 1

pdf
Be a Smart Shopper- Unit Prices Worksheet ( PDF , English)

Be a Smart Shopper – Figure Out the Unit Price Total Price Size Unit Price Total Price Size Unit Price Total Price Size Unit Price Total Price Size Unit Price

http://www.cdph.ca.gov/programs/wicworks/Documents/NE/WIC-NE-Heal-WorksheetUnitPrices.pdf

Date added: February 6, 2012 - Views: 87

pdf
Find the Unit Rates | 6th Grade Ratio Worksheets

Unit Rates A unit rate is basically a ratio that is part-to-one. For example, let’s say that Toby drove 600 miles in 12 hours. Find his unit rate. That means that we want to find out ... Find the Unit Rates | 6th Grade Ratio Worksheets Author:

http://www.k12mathworksheets.com/ratios/gr6_unit_rates.pdf

Date added: July 27, 2013 - Views: 33

pdf
Name Date - Worksheet Library

© Worksheet Library Basic Skills: Unit Rates Independent Practice 2 1. 240 hours work in 40 days _____ hours per day 2. 60 questions in 10 minutes _____ questions per minute 3. 20 apples in 4 bags _____ apples in each bag 4. 96 books in 8 shelves

http://www.worksheetlibrary.com/subjects/math/measurement/admeasurement/wlmeas21a.pdf

Date added: November 29, 2011 - Views: 162

pdf
Reteaching 5-2 Unit Rates and Proportional Reasoning

Reteaching 5-2 Unit Rates and Proportional Reasoning ... For the better buy, compare unit rates. The unit price for 10 copies is $.15/copy. The unit price for 1 copy is $.25/copy. Since $.15 $.25, the 10-copy price is the better buy. COPY CENTER

http://lileyteam.yolasite.com/resources/5.2%20worksheet.pdf

Date added: November 24, 2012 - Views: 3

pdf
Unit Rates - Westminster School District

Unit Rates Estimate each unit rate 1. 13 tacos for 4 people 2. 21 problems in 10 minutes 3. $49.75 for 5 hours 4. 121 students in 3 buses 5.

http://eclass1.wsd.k12.ca.us/moodle/pluginfile.php/3577/mod_resource/content/1/Unit_Rates.pdf

Date added: October 30, 2012 - Views: 12

pdf
6-1 Ratios and Rates - Glencoe

A rate with a denominator of 1 is called a unit rate. 2 3 Ratios and Rates (Pages 264–268) NAME _____ DATE _____ PERIOD _____ Example Practice 6-1 Jane buys 6 cans of soda for $1.74 ... How can the temperature increase be described with a unit rate?

http://www.glencoe.com/sec/math/prealg/prealg05/study_guide/pdfs/prealg_pssg_G044.pdf

Date added: February 1, 2012 - Views: 66

pdf
Unit Rates and Ratios of Fractions Matching Worksheet

Unit Rates and Ratios of Fractions - Matching Worksheet Match the word problems to their answers. Write the letter of the answer that matches the problem. Note: the units have been removed. _____ 1. Emma drank 1/4 of a milk shake in 1/12 of

http://mathemantics.com/mathclass/pdf/matching.pdf

Date added: February 24, 2014 - Views: 1

pdf
UNIT RATES AND GRAPHS #1 - Math Worksheets

Name_____ UNIT RATES AND GRAPHS #1. Directions: Find the unit rate for each of the graphs below. 0 20 40 60 80 100 012 3 4 5 Games

http://imathworksheets.com/rate-worksheets/graphs-1.pdf

Date added: March 11, 2014 - Views: 1

pdf
Exercise Worksheets - Dufferin-Peel Catholic District School ...

Worksheet #18 Ratios & Rates Write each ratio as a fraction in low-est terms. 1 2 5 9 4 8 12 3 6 7 10 11 Find the unit rate. 30 feet to 60 feet 45 mph to 25 mph

http://dpcdsb.org/NR/rdonlyres/B2C31F51-1F9D-478A-B8E2-936134309271/27723/MFM1P1skillsreview.pdf

Date added: May 8, 2012 - Views: 102

pdf
PROPORTIONAL RELATIONSHIPS AND UNIT RATES

PROPORTIONAL RELATIONSHIPS AND UNIT RATES 7/28/11 1:59 PM file:///Users/millsv/Library/Caches/TemporaryItems/Outlook%20Temp/PROPORTIONAL%20RELATIONSHIPS%20AND%20UNIT%20RATES.webarchive Page 6 of 8 4 8/3 5 10/3 6. The number of pounds can be found by multiplying the number of

http://www.stancoe.org/SCOE/iss/common_core/math/math_sample_units/7th-Grade-Proportional-Relationships-and-Unit-Rates.PDF

Date added: December 6, 2012 - Views: 5

pdf
Proportions Date Period - Kuta Software LLC

Proportions Date_____ Period____ State if each pair of ratios forms a proportion. 1) 4 2 and 20 6 2) 3 2 and 18 8 3) 4 3 and 16 12 4) 4 3 and 8 6 ... Nrqitg1h Ht5sS KrJeVste3rJvue 3d 1.6 F 6MEaUdYeg bw mimt0h9 dI znrf QiZnai VtMe6 JP 7r TeU- ZA flUgxeubLrla u. 0 Worksheet by Kuta Software LLC

http://www.kutasoftware.com/FreeWorksheets/PreAlgWorksheets/Proportions.pdf

Date added: December 22, 2011 - Views: 256

pdf
Converting Units of Measure - Ohio Literacy Resource Center

Converting Units of Measure Measurement Student/Class Goal Students will use measurement units to solve problems and convert between measurement systems.

http://literacy.kent.edu/eureka/EDR/10/Converting%20Units%20of%20Measure.pdf

Date added: September 30, 2012 - Views: 113

pdf
Worksheet 1-3: Unit Rates- Comparisons

Worksheet 1-3: Unit Rates- Comparisons 1 Find the unit rate for each situation. a) driving 180 krn in 3 hours c) 160 words typed in 4 minutes d) $27.40 for 4 hours of work

http://iss.schoolwires.com/cms/lib4/NC01000579/Centricity/Domain/431/wkst_1-30001.pdf

Date added: August 2, 2013 - Views: 6

pdf
Tutor-USA.com Worksheet Pre-Algebra Date: Ratios and Unit Rates

Tutor-USA.com Worksheet ame: Pre-Algebra Date: Ratios and Unit Rates www.tutor-usa.com ©Tutor-USA.com All Rights Reserved www.tutor-usa.com Write the ratio in simplest form in ... Find the unit rate. Write the answer as a fraction. 11) ...

http://tutor-usa.com/sites/default/files/ws/pdf/pre-algebra/pa6-rates-ratios-unit-rates.pdf

Date added: June 2, 2013 - Views: 3

pdf
Distance Rate Time Word Problems - Kuta Software LLC

Distance - Rate - Time Word Problems Date_____ Period____ 1) An aircraft carrier made a trip to Guam and back. The ... .3 k mARldlc Fr3i3gch MtBsr NrIeOsNekrxv EeQdK.W K 4MFaQd leN sw oi Ptzhv IOntfoiRnMi3t xeZ UAVlzgue xbYrYaL c17.O Worksheet by Kuta Software LLC

http://www.kutasoftware.com/FreeWorksheets/Alg1Worksheets/Distance%20Rate%20Time%20Word%20Problems.pdf

Date added: November 25, 2011 - Views: 430

pdf
LESSON Problem Solving Ratios, Rates, and Unit Rates

Problem Solving 7-2 Ratios, Rates, and Unit Rates LESSON 1. Order the animals by their brain weight to body weight ratio, from smallest to largest. hippo, horse, elephant, dog, cat, human, small birds 2. It has been hypothesized that the

http://mrwalkerhomework.wikispaces.com/file/view/7-2+Problem+Solving.pdf

Date added: November 8, 2012 - Views: 33

pdf
Sixth Grade: Mathematics Unit #2: Meaning of Fractions ...

15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.” (Expectations for unit rates in this grade are limited to non-complex fractions.) 3. Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems, e.g., by reasoning

http://gomaisa.org/sites/default/files/6th-Grade-Math-Unit-2.PDF

Date added: February 17, 2013 - Views: 19

pdf
Practice 5-2 Unit Rates and Proportional Reasoning

Write the unit rate for each situation. 1. travel 250 mi in 5 h 2. earn $75.20 in 8 h 3. read 80 pages in 2 h 4. type 8,580 words in 2 h 45 min ... Unit Rates and Proportional Reasoning. Practice Course 2 Lesson 5-2 . Title: C3-PRAC_C2_Ch5_ad Author:

http://dianeroyer.weebly.com/uploads/4/5/6/1/4561014/unitratesandproportionalreasoningworksheet1.pdf

Date added: July 2, 2013 - Views: 8

pdf
Unit Rates - Clinton Middle School 7th Grade

Printable Worksheet Pizza Sale Profits 24 0 18 2 4 6 8 to 12 14 16 18 Number of Pizzas Based on the graph, what is the unit rate of profit for the pizzas?

http://cmsgrade7.weebly.com/uploads/1/4/3/6/1436307/study_island--unit_rates.pdf

Date added: October 24, 2014 - Views: 1

pdf
MTH 092 Ratios, Rates and Proportions - Delta College

MTH 092 Ratios, Rates and Proportions 2 III. Unit rates are rates that have a one in the denominator. For example, to write 132 miles on 3 gallons of gas as a unit rate, we would:

http://www3.delta.edu/pglutz/SayKnowMath/MTH092/ratio.pdf

Date added: October 6, 2011 - Views: 64

pdf
Unit Conversions Worksheet 1 - Wikispaces

Name _____ Period_____ Unit Conversions Worksheet 1 Use unit analysis to solve the following problems. Conversion factors can be found on your

http://drkschemistry.wikispaces.com/file/view/Unit_Conversions_1.pdf

Date added: June 15, 2012 - Views: 196

pdf
CALCULATING UNIT RATES #1 Directions unit rate - Math Worksheets

Name_____ CALCULATING UNIT RATES #1. Directions: One of the most reliable ways to find a unit rate is by setting up and solving a proportion.

http://imathworksheets.com/rate-worksheets/calculating-unit-rates-fractions-1.pdf

Date added: February 24, 2014 - Views: 1

pdf
Exploring Rates of Change Worksheet - Welcome to Mr. Vizza's ...

Exploring Rates of Change Worksheet Part 1: Text Messaging The cost for text messaging varies from company to company and from plan to plan. A plan that suits one person

http://www.mathvizza.com/Classes/AlgPrepOne/Unit5a_Rates_of_Change/TextMessageProject.pdf

Date added: June 10, 2012 - Views: 318

pdf
Math6.org Activities for Ratios

8.1 Ratios and Rates ___1) Review Worksheet ___2) Reading Ratios (GP) ___3) Unit Rates Lesson ___4) Unit Rates (GP) ___5) Best Deal (GP) ___6) Lesson Quiz ___7) **Shopping Spree 8.2 Proportions ___8) Review Worksheet ___9) Proportions (GP) ___10 ...

http://www.math6.org/pdf/lesson_plans/chapter8.pdf

Date added: October 24, 2011 - Views: 135

pdf
Unit 41 Word Problems Using Ratios, Rates, and Proportions

Unit 41 Word Problems Using Ratios, Rates, and Proportions 1. A blueprint uses 1 inch to represent 8 feet. A room on this blueprint is represented

http://www.businessbookmall.com/Unit%2041.pdf

Date added: October 6, 2011 - Views: 73

pdf
Chemistry 12 Worksheet 1-1 - Measuring Reaction Rates

Chemistry 12 Unit 1-Reaction Kinetics Worksheet 1-1 Measuring Reaction Rates Page 2 b) If the rate of consumption of magnesium is 5.0 x 10-9 mol/s, find the rate of

http://colgurchemistry.com/Chem12/pdfs/Ch%2012%20Worksheet%201-1.pdf

Date added: January 31, 2012 - Views: 869

pdf
Cost of Manufacturing Products Worksheet - The Appalachian ...

Cost of Manufacturing Products Worksheet This worksheet contains a table that can help you analyze your initial cost of goods. To determine cost of goods you will need to analyze your recipe, listing all of the ingredients that go

http://www.acenetworks.org/warehouse/Cost_of_Manufacturing_Products.pdf

Date added: February 6, 2012 - Views: 111

pdf
NAME DATE 9-1 Ratios and Rates(Pages 432–436)

Rates measure, such as miles per gallon or cents per pound. A rate with a denominator of 1 is called a unit rate. EXAMPLE Jane buys 6 cans of soda for $1.74. Express this as a unit rate for 1 soda. First write the ratio as a fraction: .

http://www.glencoe.com/sec/math/prealg/mathnet/pr01/pdf/0901a.pdf

Date added: October 6, 2011 - Views: 52

pdf
ratios and unit rates 1

Ratios and Unit RatesWorksheet #1 1) At the Tippy Top High School, there are 480 male students, 320 female students, and 40 teachers. Find the following ratios and write them as a

http://www.exeter.k12.pa.us/cms/lib6/PA01000700/Centricity/Domain/290/WS_-_ratios_and_unit_rates_1.pdf

Date added: October 24, 2014 - Views: 1

pdf
LESSON 6 1 Ratios and Rates - Le Mars Community Schools

Lesson 6.1 Ratios and Rates 269 LESSON 6.1 Vocabulary ratio, p. 269 equivalent ratios, p. 270 BEFORE Now WHY? You wrote equivalent fractions. You’ll find ratios and unit

http://www.lemars.k12.ia.us/webfiles/mboyd/Pre-Algebra%20Textbook%20(e-edition)/Source/J9B06AAD.pdf

Date added: April 9, 2012 - Views: 9

pdf
Unit Rate Percentage Problems - Teach-nology.com

© This math worksheet is from www.teach-nology.com Unit Rate Percentage Problems 1. John works at a clothing store. When he sells coats he makes a 20% commission. If John sells $560 worth of coats over the weekend, how much would his commission be?

http://www.teach-nology.com/worksheets/math/Grade6/exp14.pdf

Date added: May 29, 2013 - Views: 6

pdf
UNIT OVERVIEW - BCPSS

Unit rates are confusing to students because when we present them in tables as an input and output, it is miles per hour. This may seem backwards t o students when they work with tables or graphs since they are used to input and output

http://www.bcpss.org/bbcswebdav/institution/CURRICULUM/MATH%20CURRICULUM/Curriculum%20SY11-12/Units%20of%20Study/Grade%206%20Teacher%20Book.TSS.pdf

Date added: June 7, 2012 - Views: 18

pdf
Worksheet on Unit Rates with Fractions 1.) A group of ...

Worksheet on Unit Rates with Fractions 1.) A group of students and teachers are going on a field trip. One-ninth of the group will fit on one-third of a school bus.

http://nrms.schoolwires.net/cms/lib/NC01001555/Centricity/Domain/1928/Hwk%20Unit%20Rates%203.pdf

Date added: October 24, 2014 - Views: 1

pdf
Worksheet: Ratios, Unit Rates Name: - Wikispaces

Worksheet: Ratios, Unit Rates Name:_____ 1. Carmen earns $175 for 25 h of work. What is her rate of pay? 2. Miro travelled 1360 km in 17 h.

http://olga-sediako.wikispaces.com/file/view/Worksheet%20Proportions.pdf/404605458/Worksheet%20Proportions.pdf

Date added: December 10, 2013 - Views: 3

pdf
Standardized Test Practice 31. Debra can run 20— miles in 2 ...

Find each unit rate. Round to the nearest hundredth if necessary. (Examples 1 and 2) 1. 360 miles in 6 hours Ð45.5 meters in 13 seconds 2. 6,840 customers in 45 days 4. $7.40 for 5 pounds 5. Estimate the unit rate if 12 pairs of socks sell for $5.79. (Examples 1 and 2)

http://kanesmath.yolasite.com/resources/Unit%20Rates%20Worksheet.pdf

Date added: October 24, 2014 - Views: 1

pdf
Worksheet 1.1 Calculating Reaction Rate - Gainesville

Chemistry 12 Unit 1 Reaction Kinetics WS 1.1b Calculating Reaction Rates.doc 1 Worksheet 1.1 Calculating Reaction Rate 1. Which of the following units can be used to describe rate?

http://www.gainesvilleisd.org/cms/lib/TX01000879/Centricity/Domain/465/WS1.1b%20Calculating%20Reaction%20Rates.pdf

Date added: March 7, 2014 - Views: 2

pdf
unit rate drills - Bing - Free PDF Ebooks, Files and Manuals ...

Unit Rate Worksheet - Free Printable Worksheets printableworksheets.in/?dq=Unit%20Rate Unit Rate. What worksheet are you looking for? Recent Searches. Math Worksheets. ... Great worksheets on Unit Rates. Great for teachers, homeschoolers, parents, and

http://www.pdfdirmm.com/download/unit-rate-drills.pdf

Date added: August 8, 2014 - Views: 1

pdf
unit rate drills - Bing

Unit Rates Worksheets - Math Worksheets Center ... tutor-usa.com/free/pre-algebra/worksheet/ratios-rates-and-unit-rates This Free Pre-Algebra Worksheet contains problems on ratios, rates, and unit rates. Students must write ratios in three different ways ...

http://pdfdirff.com/download/unit-rate-drills.pdf

Date added: July 24, 2014 - Views: 1

pdf
MATH 081 PRACTICE WORKSHEET 6.3 Unit Rates

MATH 081 PRACTICE WORKSHEET 6.3 Unit Rates Videos created for you by Sarah Miller Watch All: http://youtu.be/r2cOYoJf8Oc Practice 1: Determine the unit rate for driving 288 miles on 8 gallons of gasoline.

http://faculty.ccbcmd.edu/%7Elwalte19/Math081C6S3VW.pdf

Date added: September 2, 2013 - Views: 1